Jak správně pečovat o fasádu vaší budovy

Moderní zateplené fasády zřejmě vydrží méně než předpokládaných alespoň 25 let, pokud se o ně jejich majitelé nebudou dobře starat. Nevíte, jak na to? V následujících pěti bodech najdete kompletní návod, jak zajistit správnou údržbu fasády vaší nemovitosti.

1. Pravidelná prohlídka fasády vaší nemovitosti

Fasáda a fasádní omítka mají pět hlavních nepřátel: UV záření, povětrnostní vlivy (především vodu), vzdušnou špínu, řasy a plísně. Na fasádách se přirozeně zachycují vzdušné nečistoty i spory řas a plísní. Tyto nečistoty zadržují vodu, která v zimě zmrzne a způsobuje praskliny na fasádě. Řasy a plísně se daří především na severních a severozápadních stranách domů, kde je méně slunečního svitu, který působí jako dezinfekce. Řasy a plísně narušují omítku celoročně. Celoročně degradačně působí na fasádu i UV záření, které přichází se slunečním svitem.

Sledujte průběžně celkovou čistotu domovní omítky a v případě výraznějšího zešednutí (špína) nebo rozsáhlejšího výskytu zelených (řasy) nebo černých (plísně) skvrn na fasádě, povolejte specializovanou firmu na čištění nemovitostí.

2. Jak zamezit růstu řas a plísní na fasádě

Nezastiňujte výsadbou ani žádnými stavebními aktivitami severní a severozápadní stranu domu. Vytvořili byste tak ještě výhodnější podmínky pro růst řas a plísní, než je běžné. Pokud nedaleko probíhá stavební činnost nebo bourání, požadujte po provádějící firmě, aby snižovala prašnost na minimum. Pořizujte si fasádu, která co nejméně zadržuje vodu a je co nejhladší. To omezuje možnost usazení špíny i spor plísní.

3. Odborné čištění fasády vaší nemovitosti

Tlaková voda z „wapky“, která se k čištění fasád používá nejčastěji, sice fasádu vyčistí, ale zároveň ji také výrazně poničí a ve většině případů se po čištění wapkou objevují pruhy. Tlaková voda z povrchu odstraní nejen špínu, ale také svrchní vrstvu omítky, která je poškozená a oslabená působením vody a UV záření, případně také působením řas a plísní.

Po každém umytí bude fasáda nejen umytá, ale také o něco tenčí. Každé mytí totiž obrousí její svrchní vrstvu, která podlehla biodegradaci, tedy působení UV záření, vody, plísní a řas. Pokud chcete citlivé mytí, které minimalizuje škody, požadujte používání nízkotlakého čištění.

4. Dlouhodobá prevence (nano ochrana) a údržba fasády

Jak často se chcete zabývat čištěním nebo údržbou fasády? Při použití běžných chemických biocidních prostředků, nanesených po umytí na fasádu, musíte tento postup opakovat nejpozději za pět let. Pravděpodobně ovšem již za tři či čtyři roky. V případě, že si vyberete aplikaci hydrofobní nano ochrany, nemusíte si fasády všímat až 15 let. Právě tak dlouho totiž její výrobce, česká firma Impaguard, poskytuje záruku na stoprocentní samočisticí efekt, o který se postará polymer na vaší fasádě. Tuto záruku samozřejmě garantuje i aplikační firma GreenWash a v případě zě by se řasy objevili, poskytuje řešení bez dalších vašich vynaložených nákladů.

5. Výběr firmy pro čištění a údržbu fasády

Při výběru firmy, která bude vaši fasádu mýt a aplikovat na ni ochranný systém, se rozhodujte nejen podle písemné nabídky. Zajímejte se o čistící technologii, kterou firma používá a kterou skutečně garantuje použít. Bude to chemické čištění, parní čištění nebo tlakové mytí wapkou? Budou mytí provádět lidé zavěšení na lanech, nebo budou mít k dispozici zvedací plošiny, nebo dokážou vyčistit fasádu bez plošin? Co představitelé firmy vědí o biodegradaci vašeho typu fasády? Neváhejte pozvat oslovené firmy k osobnímu jednání a klást jim konkrétní otázky.

Takovým výběrovým řízením přispějete k tomu, aby fasáda vaší nemovitosti mohla vydržet alespoň předpokládaných 25 let, a pokud si zvolíte polymerovou hydrofobní nano ochranu s samočisticí technologii, tak i mnohem déle. Pokud dáte přednost rychlým a pohodlným „výběrkům“ bez důkladného kvalitativního porovnání, je možné, že budete muset řešit renovaci vaší fasády již mnohem dříve. Dejte si teda pozor na společnosti, které k čištění využívají tlakovou vodu a to stříkáním z blízka. Obraťte se raději na společnost, která čistí fasádu pomocí 100 % biologicky odbouratelných (eko) neškodlivých chemikálií ,jako je např. naše společnost GreenWash s.r.o.

Čištění fasád Praha

Proč je důležité čištění fasád v Praze?

Fasáda vaší budovy je její vizitkou, a proto je důležité ji udržovat čistou a v dobrém stavu. V městském prostředí, jako je Praha, se fasády rychle znečišťují kvůli prachu, smogu a biologickým nečistotám, jako jsou řasy a plísně. Pravidelné čištění fasád nejen zlepšuje estetický vzhled budovy, ale také prodlužuje její životnost a chrání před poškozením.

Čištění fasád cena

Čištění fasády je až o 70 % levnější než nový nátěr a vůbec není finančně náročné. Pravidelným čištěním můžete prodloužit životnost fasády až o 20 let, a pokud aplikujete nano ochranu, můžete ji prodloužit ještě více. Investice do pravidelného čištění fasád se tedy výrazně vyplatí a zajistí, že vaše nemovitost bude vypadat stále jako nová.

Ekologické metody čištění fasád

V GreenWash s.r.o. nabízíme ekologické čištění fasád, které je šetrné k životnímu prostředí i k povrchu vaší budovy. Používáme 100% biologicky odbouratelné čisticí prostředky, které účinně odstraňují nečistoty bez použití agresivních chemikálií. Naše metody jsou dokonce ideální i pro historické budovy v Praze, které vyžadují citlivý přístup k údržbě.

Nano ochrana fasád

Po vyčištění fasády nabízíme aplikaci nano ochrany, která chrání povrch před dalším znečištěním. Nano ochrana vytváří na fasádě neviditelnou vrstvu, která odpuzuje vodu a nečistoty. Tato technologie je zvláště užitečná v pražském prostředí, kde fasády často trpí vlivem městského znečištění.

Čištění fasád od řas, plísní a mechu

Řasy a plísně na fasádách jsou běžným problémem v městských oblastech. Zvláště na severních a západních stranách budov, kde je méně slunečního svitu, se mohou tyto biologické nečistoty rychle množit. Navíc když větráte, plísně se vám mohou dostat i dovnitř a způsobovat nepříjemné nemoce. Naše specializované služby zahrnují efektivní odstranění řas a plísní, což nejen zlepšuje vzhled fasády, ale také chrání její strukturu před poškozením. Navíc když větráte, plísně se Vám mohou dostat i dovnitř a způsobovat nepříjemné nemoce.

Prevence a pravidelná údržba fasád

Pro dlouhodobou ochranu a krásu fasády je klíčová prevence a pravidelná údržba. Doporučujeme plánovat čištění fasád alespoň jednou ročně, aby se zabránilo hromadění nečistot a biologických škodlivin. Pravidelná údržba fasády je investicí do dlouhé životnosti vaší nemovitosti.

Profesionální služby čištění fasád v Praze

GreenWash s.r.o. nabízí profesionální služby čištění fasád v Praze. Naše zkušenosti a špičkové technologie zaručují, že vaše fasáda bude vypadat jako nová. Kontaktujte nás ještě dnes pro konzultaci a nabídku na míru pro vaši budovu.