Jak správně pečovat o fasádu vaší budovy

Moderní zateplené fasády zřejmě vydrží méně než předpokládaných alespoň 25 let, pokud se o ně jejich majitelé nebudou dobře starat. Nevíte, jak na to? V následujících pěti bodech najdete kompletní návod, jak zajistit správnou údržbu fasády vaší nemovitosti.

1. Pravidelná prohlídka

Fasáda a fasádní omítka mají pět hlavních nepřátel: UV záření, povětrnostní vlivy (především vodu), vzdušnou špínu, řasy a plísně. Na fasádách se přirozeně zachycují vzdušné nečistoty i spory řas a plísní. Tyto nečistoty zadržují vodu, která v zimě zmrzne a způsobuje praskliny na fasádě. Řasy a plísně se daří především na severních a severozápadních stranách domů, kde je méně slunečního svitu, který působí jako dezinfekce. Řasy a plísně narušují omítku celoročně. Celoročně degradačně působí na fasádu i UV záření, které přichází se slunečním svitem.

Sledujte průběžně celkovou čistotu domovní omítky a v případě výraznějšího zešednutí (špína) nebo rozsáhlejšího výskytu zelených (řasy) nebo černých (plísně) skvrn na fasádě, povolejte specializovanou firmu na čištění nemovitostí.

2. Nezhoršovat prostředí

Nezastiňujte výsadbou ani žádnými stavebními aktivitami severní a severozápadní stranu domu. Vytvořili byste tak ještě výhodnější podmínky pro růst řas a plísní, než je běžné. Pokud nedaleko probíhá stavební činnost nebo bourání, požadujte po provádějící firmě, aby snižovala prašnost na minimum. Pořizujte si fasádu, která co nejméně zadržuje vodu a je co nejhladší. To omezuje možnost usazení špíny i spor plísní.

3. Čistit odborně

Tlaková voda z „wapky“, která se k čištění fasád používá nejčastěji, sice fasádu vyčistí, ale zároveň ji také výrazně poničí a ve většině případů se po čištění wapkou objevují pruhy. Tlaková voda z povrchu odstraní nejen špínu, ale také svrchní vrstvu omítky, která je poškozená a oslabená působením vody a UV záření, případně také působením řas a plísní.

Po každém umytí bude fasáda nejen umytá, ale také o něco tenčí. Každé mytí totiž obrousí její svrchní vrstvu, která podlehla biodegradaci, tedy působení UV záření, vody, plísní a řas. Pokud chcete citlivé mytí, které minimalizuje škody, požadujte používání nízkotlakého čištění.

4. Dlouhodobá prevence (nano ochrana)

Jak často se chcete zabývat čištěním nebo údržbou fasády? Při použití běžných chemických biocidních prostředků, nanesených po umytí na fasádu, musíte tento postup opakovat nejpozději za pět let. Pravděpodobně ovšem již za tři či čtyři roky. V případě, že si vyberete aplikaci hydrofobní nano ochrany, nemusíte si fasády všímat až 15 let. Právě tak dlouho totiž její výrobce, česká firma Impaguard, poskytuje záruku na stoprocentní samočisticí efekt, o který se postará polymer na vaší fasádě. Tuto záruku samozřejmě garantuje i aplikační firma GreenWash a v případě zě by se řasy objevili, poskytuje řešení bez dalších vašich vynaložených nákladů.

5. Výběr firmy

Při výběru firmy, která bude vaši fasádu mýt a aplikovat na ni ochranný systém, se rozhodujte nejen podle písemné nabídky. Zajímejte se o čistící technologii, kterou firma používá a kterou skutečně garantuje použít. Bude to chemické čištění, parní čištění nebo tlakové mytí wapkou? Budou mytí provádět lidé zavěšení na lanech, nebo budou mít k dispozici zvedací plošiny, nebo dokážou vyčistit fasádu bez plošin? Co představitelé firmy vědí o biodegradaci vašeho typu fasády? Neváhejte pozvat oslovené firmy k osobnímu jednání a klást jim konkrétní otázky.

Takovým výběrovým řízením přispějete k tomu, aby fasáda vaší nemovitosti mohla vydržet alespoň předpokládaných 25 let, a pokud si zvolíte polymerovou hydrofobní nano ochranu s samočisticí technologii, tak i mnohem déle. Pokud dáte přednost rychlým a pohodlným „výběrkům“ bez důkladného kvalitativního porovnání, je možné, že budete muset řešit renovaci vaší fasády již mnohem dříve. Dejte si teda pozor na společnosti, které k čištění využívají tlakovou vodu a to stříkáním z blízka. Obraťte se raději na společnost, která čistí fasádu pomocí 100 % biologicky odbouratelných (eko) neškodlivých chemikálií ,jako je např. naše společnost GreenWash s.r.o.